ANA SAYFA

TARİHÇE

İLETİŞİM


AYGAZ OTOGAZ İSTASYONU

İstasyon Mah. Ayaş Caddesi No:31
Sincan-Ankara
Tel: (0312) 270 53 40

Sincan girişi, Ayaş Caddesi No:31 adresinde kurulu otogaz ikmal istasyonumuzda Aygaz EuroLPG ve Opet madeni yağları satışa arz edilmektedir.

Araçların fırçalı sistemle otomatik olarak yıkanması, elektrikli süpürge ile araç içi temizliği yapılmaktadır.


EURO LPG


2001 yılından beri Avrupa Birliği Otogaz Kalite Standardı olan EN 589’a uygun formülüyle tüketicilere hizmet veren Aygaz, bu değişimle Avrupa standartlarına uygun kalitesini adına da yansıtmıştır. Daha sonra söz konusu standart, Türkiye’de de 2005 yılından geçerli olmak üzere TS EN 589 ismi ile zorunlu olmuştur.

Her Mevsim Yüksek Performans

Aygaz Euro LPG’nin ana özelliği, formülünün tüketicilere her mevsim yüksek performans verebilmesi için mevsimsel olarak değiştirilmesidir. İçeriğindeki propan oranının kış aylarında yükseltilmesiyle kullanıcıların soğuk havalarda yaşadığı ilk çalıştırma ve rölantide titreme sorunlarını ortadan kaldırarak, kış aylarında da yaz aylarındaki gibi yüksek performans vermesi sağlanmaktadır. Yaz aylarında tekrar normal propan oranına dönülerek tüketicilerin her mevsim aynı sürüş keyfini yaşaması sağlanır.

Temiz Otogaz Aygaz Euro LPG

2001 yılından itibaren, otogaz için ayrı stoklama ve lojistik kullanan Aygaz, tüketicilerine gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde, standarda uygun, aracınıza özel, son derece temiz otogaz ürünü sunmaktadır. ODTÜ Petrol Araştırma Laboratuarı’nda yapılan tarafsız, düzenli testlerle üstün kalite ve performansı sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Aynı zamanda Aygaz istasyonlarında gelişmiş ve düzenli olarak kontrol edilen filtreleme sistemleri kullanılmaktadır.

Temiz otogaz özelliği sayesinde Aygaz Euro LPG, yüksek yanma kalitesiyle araçta yüksek çekiş gücü ve vuruntusuz, titreşimsiz çalışmasını ve aynı şartlar altında tüketilen otogaz miktarının sabit kalmasını sağlamaktadır.

Aygaz Euro LPG’nin etkisini hissetmek için fazladan hiçbir donanıma ve maliyete ihtiyaç yoktur, her marka araç ve dönüşüm kitinde aynı fiyatla, farklı formülünün performans artışını hissettirir. Böylece, tüm otogaz kullanıcılarının Aygaz kalitesini ve performansını yaşayabilmesi sağlanır.

Kışa Özel Aygaz Euro LPG

Tüm otogaz kullanıcılarının kış aylarında araçlarıyla yaşadıkları ortak sorunlar vardır. Özellikle soğuk havanın etkisiyle ilk çalıştırmada yaşanan zorluklar, sürücülerin araçlarını önce benzinle çalıştırıp daha sonra LPG’ye geçmelerine sebep olurdu. Ayrıca soğuk hava yüzünden buharlaşma sorunu yaşayan LPG, rölantide aracın titremesine yol açardı. Kullanıcıların bu gibi problemlerine çözüm bulabilmek için Aygaz Euro LPG’yi geliştirilmiştir.

LPG içeriğinde bulunan propan düşük sıcaklıklarda da rahatlıkla buharlaşabildiği için sıvı fazdan gaz fazına kolaylıkla geçebilir. Propanın bu özelliği sebebiyle, otogaz için normal sıcaklıklarda %25-30 propan oranı yeterli olurken, kış mevsimine özel olarak, 1 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında, Aygaz Euro LPG’nin propan oranı %50 seviyelerine yükseltilir. Böylece soğuk havalarda ilk çalıştırmada yaşanan sorunlar ve motor rölantide çalışırken ortaya çıkan titremenin önüne geçilir.

Aygaz Euro LPG istasyonlarındaki bütün otogaz sistemi ekipmanları Aygaz’ın uzman teknik servis kadrosu ve Arıza Çözüm Merkezleri tarafından kontrol altında tutulmakta ve olası arızalar oluşmadan önlemler alınmaktadır. İstasyonlarımızda otogaz sistemleri yılda dört kere periyodik kontrolden geçirilerek dispenser kalibrasyonları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yetkili kişiler tarafından yapılmakta, böylece dispenserlerin doğru teslimat yaptığı sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Oluşan arızalara yılda 365 gün 24 saat müdahale edilmekte ve müşterilere güvenli ve kesintisiz hizmet sunmaya gayret edilmektedir.


İSTASYONUMUZDA GÜVENDESİNİZ

• İstasyonda gaz kaçağı varsa ne yapılmalıdır?

Eğer küçük bir gaz kaçağı varsa, kaçak yerine ıslak havlu ile müdahale edilerek kaçak engellenebilir. Büyük bir kaçak olduğunda aşırı akım valfi gaz çıkışını keser. Her ihtimale karşı acil durum prosedürüne uyulmalı ve itfaiye çağırılmalıdır.

• Bir araç dispensere çarparsa ne olur?

Dispenser çevresinde demir bariyerler konularak mümkün olduğunca dispensere doğrudan temas engellenmeye çalışılmaktadır. Buna rağmen gaz kaçağı oluşması durumunda sesli uyarı verilerek gaz alarm sensörü vasıtasıyla gaz çıkışı otomatik olarak durdurulur.

• Dolum tabancası takılıyken araç hareket ederse ne olur?

Dolum hortumu üzerinde bulunan ayrılabilir bağlantı sayesinde araç harekete geçip belirli bir mesafe ilerlediğinde bağlantı yerinden kopar ve gaz çıkışını otomatik olarak keser.


SIKCA SORULAN SORULAR

1. Markanın adı niye Aygaz Euro LPG oldu?

2. Aygaz Euro LPG’nin Otoaygaz LPG1’den Temel Farkı nedir?

3. Aygaz Euro LPG'nin Faydaları Nelerdir?

4. Her araçta Aygaz Euro LPG'nin farkı hissedilir mi? (farklı dönüşüm kiti, araç yılı, markasına sahip araçlar gibi)

5. Kışa özel Aygaz Euro LPG’nin özelliği nedir?

6. Kışa özel Aygaz Euro LPG artık her mevsim mi var?

7. Kışa özel Aygaz Euro LPG’nin faydaları nedir?

8. Kışa özel yüksek propanlı Aygaz Euro LPG’nin faydaları her araçta hissedilir mi?

9. Otogaz kullanıyorum. Menzilim ne kadardır?

10. Otogazın fiyatı her yerde aynı mı?

11. Otogazın kalite standardı var mı?

12. Otogazın ve istasyonların standardı kontrol ediliyor mu?

13. Emniyetli dolum seviyesi nedir?

14. Otogaz kullanımı araç performansının düşmesine etki eder mi?

15. Her dönüşüm kiti her araca uygun mudur?

16. LPG aracın motor aşınmasına etki eder mi?

17. LPG kullanan araçların özel bir bakıma ihtiyacı var mıdır?

18. LPG vuruntuya neden olur mu?

ARACINIZLA İLGİLİ SORULAR

19. Motor hem gazla hem de benzinle çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

20. Motor benzinle çalışıyor gazla çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

21. Gaz tüketimi fazla ise ne yapılmalıdır?

22. Motor gazla çalışırken rölanti düzensiz ise sebep ne olabilir?

23. Motor tam güce ulaşmıyorsa ne yapılmalıdır?

24. Seviye göstergesi dolu gösteriyor fakat araba gitmiyorsa sebep ne olabilir?

25. Seviye göstergesi sürekli aynı seviyede kalıyor. LPG alınsa da alınmasa da gösterge değişmiyorsa sebep ne olabilir?

26. Dolum sırasında tanktaki dolum hattı vanasını kısmak doğru mudur?

27. LPG’li aracın çalıştırılması nasıl olmalıdır?

 

1. Markanın adı niye Aygaz Euro LPG oldu?

Avrupa standardında ve üstün kalitede olduğunu ismiyle de vurgulamak için.

• Aygaz Euro LPG’nin, Otoaygaz LPG1’den farklı olduğunu; bu farkının tüketicilere her mevsim yüksek performans sağlamak için formülü değiştiğini vurgulamak için.

(başa dön)

2. Aygaz Euro LPG’nin Otoaygaz LPG1’den Temel Farkı nedir?

Otoaygaz LPG1’den farkı, Aygaz Euro LPG’nin formülünün her mevsim yüksek performans sağlamak için mevsim şartlarına bağlı olarak değişmesidir. Aygaz Euro LPG, Avrupa standardı EN 589’a uygun ve üstün performans sağlayan formüle sahiptir.

(başa dön)

3. Aygaz Euro LPG'nin Faydaları Nelerdir?

Aygaz Euro LPG özellikle sürekli kullanılırsa:
• Araçta, her mevsim yüksek performans sağlar.
• Motorun ömrünün uzamasına katkıda bulunur.
• Motorun çekiş gücü artar.
• Araç, rölantide titreme yapmaz.

(başa dön)

4. Her araçta Aygaz Euro LPG'nin farkı hissedilir mi? (farklı dönüşüm kiti, araç yılı, markasına sahip araçlar gibi)

Kesinlikle evet. Aracın dönüşümünün iyi olmadığı ya da aracın yaşının büyük olduğu durumlarda bile Aygaz Euro LPG’nin üstün farkının hissedilmesi için ürünün kış aylarında belirli bir süre kullanılması yeterli olacaktır.

(başa dön)

5. Kışa özel Aygaz Euro LPG’nin özelliği nedir?

Aygaz Euro LPG'nin formülündeki propan oranı, kışın da aracın yüksek performans sunması için yükseltilmiştir. Yaz döneminde Türkiye’de sunulan otogazlarda ortalama propan oranı ise %25-30 iken, kış döneminde kışa özel Aygaz Euro LPG’nin propan oranı %50 seviyelerine çıkartılmaktadır.

(başa dön)

6. Kışa özel Aygaz Euro LPG artık her mevsim mi var?

Hayır. Yüksek propanlı Aygaz Euro LPG, her yıl, araçta kış sorunlarının yaşanabileceği 1 Ekim - 31 Mart tarihleri arasında sunulmaktadır. Yaz şartlarına geçilmeye başlanan 1 Nisan’dan itibaren ise yüksek propan araç performansında fark yaratmayacağı için araçların ihtiyaç duyacağı propan oranı kullanılır.

(başa dön)

7. Kışa özel Aygaz Euro LPG’nin faydaları nedir?

• Aracın motorunu ve performansını kış soğuğunun olumsuz etkilerinden korur.
• Aracın rölantide titremesini önler.
• Araçtan kış aylarında da yüksek performans alınmasını sağlar.
• Çabuk buharlaşarak aracın benzinden gaza geçme süresini kısaltır.

(başa dön)

8. Kışa özel yüksek propanlı Aygaz Euro LPG’nin faydaları her araçta hissedilir mi?

(başa dön)

Evet. Hava sıcaklığının -10°c seviyelerine düştüğü durumlarda dahi araçta, kışa özel yüksek propanlı Aygaz Euro LPG’nin olumlu etkisi mutlaka hissedilir.

(başa dön)

9. Otogaz kullanıyorum. Menzilim ne kadardır?

Otogazın yoğunluğu benzine göre daha düşük olduğu için menzili benzine göre yaklaşık %25 daha azdır. Fakat LPG’li araçlar aynı zamanda benzin de depolayabileceği için toplam menzil artacaktır.

(başa dön)

10. Otogazın fiyatı her yerde aynı mı?

Otogaz fiyatı da benzinde olduğu gibi bulunduğunuz yerin rafinerilere olan uzaklığına göre iller bazında farklılık göstermektedir.

(başa dön)

11. Otogazın kalite standardı var mı?

EN 589 standardı, Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından uyulması zorunlu olan otomotiv yakıtı olarak kullanılan LPG'ye ilişkin kalite standardıdır. Standart, araç motoruna ve çevreye zararlı bazı bileşenlerin belirlenen seviyelerin altında tutulmasını zorunlu kılmaktadır. Sürekli gelişen benzin kalitesine ve motor teknolojilerine paralel olarak EN 589 standardı da sürekli olarak geliştirilmekte ve uyulması gereken kuralların sınırları giderek daraltılmaktadır. Türkiye'de de Mart 1996'da TS EN 589 olarak Türkçe'ye çevrilmiştir, 2005’te ise Ocak 2006’dan sonra geçerli olmak üzere zorunlu standart olarak yayınlanmıştır.

(başa dön)

12. Otogazın ve istasyonların standardı kontrol ediliyor mu?

Aygaz, Türkiye’de ilk ve tek olarak otogaz müşterilerine istasyonlarında sunduğu gazın kalitesini kontrol altında tutmak için, ODTÜ LPG Laboratuarı’nda otogaz analizleri yaptırmaktadır. Periyodik olarak Aygaz dolum tesislerinden ve Aygaz Otogaz istasyonlarından alınan gaz örnekleri, ODTܒde LPG Analiz Laboratuarı’nda test edilmekte ve içindeki çevreye ve araca zararlı bileşenlerin limitler için kalıp kalmadığı test edilmektedir.

(başa dön)

13. Emniyetli dolum seviyesi nedir?

Emniyetli dolum seviyesi araçlardaki dolum kitleri için tank kapasitesinin %80’idir. Örnek olarak 40 litre’lik tanka maksimum 32 litre dolum yapılmalıdır. Ayrıca dolum sırasında aracı daha fazla gaz almak niyetiyle sallamak ve şamandıranın sapmasını sağlamak yanlıştır. Tankın ve dolayısıyla sürücünün emniyeti riske atılmamalıdır.

(başa dön)

14. Otogaz kullanımı araç performansının düşmesine etki eder mi?

Otogaza dönüştürülen binek araçların yakıt sistemi benzin tüketimine göre tasarlanmış olduğundan, LPG kiti ve montajı aracın özelliklerine uygun şekilde değilse, karşılaşılabilen en büyük iki problem aracın olması gerekenden daha fazla yakıt harcaması ve araç performansında benzinli kullanıma göre oluşan güç kaybıdır. Kullanılan gazın kalitesi ile birlikte kitin araca uygun olmaması veya montajın araca uygun yapılmaması, montaj sonrasında yapılması gereken testlerin eksikliği veya motor bakımının yapılmamış olması, otogaz kullanan araçtan alınabilecek performansı düşürmektedir.

(başa dön)

15. Her dönüşüm kiti her araca uygun mudur?

Uygulanacak dönüşüm aracın tüm özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Kullanılan dönüşüm kiti araca uygun olmadığı zaman motor ayarının bozulması, performansın düşmesi ve gerekenden fazla yakıt harcanması kaçınılmazdır.

(başa dön)

16. LPG aracın motor aşınmasına etki eder mi?

Kurşunlu benzin kullanmaya uygun olarak tasarlanan araçlarda LPG kullanımına geçildiğinde özellikle ilk çalıştırmada motor aşınmasının artması normaldir. Bu tip araçlarda belirli aralıklarla benzin kullanılması (4 depo LPG’den sonra, 1 depo benzin) tavsiye edilebilir. LPG, kurşun içermediğinden, benzin gibi motoru yağlama özelliğine sahip değildir. Kurşunsuz benzin kullanmaya uygun olarak üretilen araçlarda ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur ve LPG'nin daha temiz bir yakıt olmasının avantajlarından yararlanılabilir.

(başa dön)

17. LPG kullanan araçların özel bir bakıma ihtiyacı var mıdır?

LPG kullanan bir aracın bakım gereksinimleri benzinli bir araçtan farklı değildir. Benzinli araç gibi dönemsel bakımları yaptırılmalıdır. Ayrıca, çift yakıtlı bir sistem olduğundan aracın benzin ile ilgili sistemlerinin çalışır durumda kalması için belirli aralıklarla benzin ile çalıştırılmalıdır.

(başa dön)

18. LPG vuruntuya neden olur mu?

Silindir içinde alevin ulaşmadığı bölgede oluşan yanma lokal basınç yükselmesine ve vurma sesinin oluşmasına neden olur. Sadece LPG değil, gerekli oktan numarasının altında her yakıt motorda vuruntu oluşmasına neden olacaktır. Düşük seviyedeki vuruntu motora zarar vermez, ancak sürekli ve yüksek seviyede vuruntu, güç kaybına, motorda aşırı ısınmaya ve motorun zarar görmesine neden olabilir. LPG için en az motor oktan numarası (MON) Avrupa otogaz standardı EN 589’da belirtildiği gibi 89 olmalıdır. Aracınızın performans ve ömrüne olumsuz etkilerini önlemek için satın aldığınız LPG’nin en az 89 MON’a sahip olduğundan emin olunması gerekir.

(başa dön)

ARACINIZLA İLGİLİ SORULAR

19. Motor hem gazla hem de benzinle çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

Gaz ve benzin elektro valfleri çalışmıyor olabilir. Elektrik devresindeki sigortada (voltajın 12 volt olması gerekli) veya topraklama kablo bağlantılarında problem olabilir.

(başa dön)

20. Motor benzinle çalışıyor gazla çalışmıyorsa sebep ne olabilir?

Öncelikle araçta yeterli miktarda gaz olup olmadığı, daha sonra da LPG tankı multivalf çıkışındaki vananın açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Depoda gaz varsa, vana açıksa ve motor daha önce gazla normal çalışmışsa, gaz valfinde bir tıkanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tıkanıklığın temizlenmesi gerekir. Bunun dışında LPG hortum ve borularında bir tıkanma olabilir. Benzin elektro valfinin kapalı, LPG elektro valfinin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın kontağını açarak, miksere gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

(başa dön)

21. Gaz tüketimi fazla ise ne yapılmalıdır?

Hava filtresi temizlenmeli gerekirse değiştirilmelidir. Rölanti ve tam güç ayarları kontrol edilmelidir. Ateşleme avansı kontrol edilmeli, benzinli çalışmaya göre biraz yüksek olmalıdır.

(başa dön)

22. Motor gazla çalışırken rölanti düzensiz ise sebep ne olabilir?

Karbüratör hava ayarı yeniden yapılmalıdır. Bu ayarı yaparken benzinle çalışmayı etkilemeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Aracın rölanti ayarı bozuk olabilir. LPG Regülatör buharlaştırıcısı üzerindeki tırtıllı vida yardımıyla rölanti ayarı yapılabilir, fakat bu işlem için en yakın servise gidilmesi tavsiye edilir.

(başa dön)

23. Motor tam güce ulaşmıyorsa ne yapılmalıdır?

Regülatör – buharlaştırıcı sıcak su hortumları giriş çıkışlarını, motorun termostatı ve devrede hava olup olmadığı kontrol edilmelidir.

(başa dön)

24. Seviye göstergesi dolu gösteriyor fakat araba gitmiyorsa sebep ne olabilir?

Multivalf ve aşırı akış vanasından şüphe edilmelidir. Ayrıca aracın şamandırası kilitlenmişse yine motora LPG gitmeyecektir. Komple bir bakım gereklidir.

(başa dön)

25. Seviye göstergesi sürekli aynı seviyede kalıyor. LPG alınsa da alınmasa da gösterge değişmiyorsa sebep ne olabilir?

Bu durum tankın içindeki şamandıra mekanizmasının bozulmuş olabileceğinin göstergesidir. Sinyal hep aynı gönderildiği için aracın kaç km. gittiği doğru hesap edilmezse yolda kalınabilir. Şamandıra kolunun ve mekanizmasının onarılması gerekir.

(başa dön)

26. Dolum sırasında tanktaki dolum hattı vanasını kısmak doğru mudur?

Kesinlikle doğru değildir. Bu durumda LPG transferi sırasındaki akışın debisi düşecektir. Dünya standartlarında minimum kabul edilebilir akış debisi 10 lt./dk. olmasına rağmen Türkiye’de uygunsuz dönüşüm kitleri ve dolum ağız tipleri yüzünden bu değer 5 lt./dk. olmaktadır. Bu vana kısıldığı takdirde akışın debisi düşeceğinden LPG dispenserleri hatalı çalışmaya zorlanmaktadır.

(başa dön)

27. LPG’li aracın çalıştırılması nasıl olmalıdır?

Sabah aracı çalıştırırken ve akşam stop ederken benzin kullanılarak kapatılması tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk havalarda sabahları benzin ile ilk çalıştırmanın yapılması tavsiye edilmektedir. İlk ateşleme yapıldıktan sonra 3 bin devire gelindiğinde LPG’ye geçiş yapılmalıdır.

(başa dön)


© 2015 Erkayalar